שאלות החודש


 

מדי פעם בפעם אנו מקבלים מכם פניות ספציפיות בנוגע לתאומים שלכם, בעיקר כאשר אתם עומדים בצמתים חשובים ועליכם להחליט החלטות.

אנו יודעים שהחלטות בנוגע לגידול ילדים בכלל, וגידול תאומים בפרט, אינן פשוטות, ועל כן בנוסף למידע שאנו מפרסמים לרווחתכם לעיתים, נפרסם כאן מדי פעם תשובות לשאלות שלכם. על השאלות תענה מומחית לענייני תאומים, ד"ר ליאורה באור.

מעט על היועצת שלנו:

ד"ר ליאורה באור אם לתאומים בוגרים, דוקטור לעבודה סוציאלית, מרצה במכללה האקדמית בחסות אוניברסיטת בר אילן באשקלון, מטפלת ויועצת להורים לתאומים, מחברת הספר 'תאומים לגדל ולגדול' וחברה בוועד עמותת תאומים ושלישיות.

 

1. מה לעשות עם העובדה שהתאומים תחרותיים, מקנאים זה בזה, רבים הרבה (בגילאי 6, 7)? כיצד ניתן לפתח את הכישורים האינדיבידואליים של כל אחד מבלי לפגוע בקשר ביניהם ובייחודיות שלהם?

תחרות כעקרון אינה תכונה רעה, יש בה גם רווחים אך צריך לדעת לתעל אותה נכון. אני מתארת לעצמי שכרגע אתם עדים רק לחסרונותיה – המריבות, ולכן רואים בה בעיה. מתוך הראיה של היתרון, אפשר לנסות לתעל את המרץ שמושקע בתחרות הבינאישית ליזמות אישית. דהיינו לעודד כל אחד מהם להשיג כמה שיותר אך לא על חשבון השני, ולא למענכם אלא למען הפיתוח העצמי שלו. כדי להגיע לזה, צריך לשדר לשניים שאין העדפה של האחד על פני השני, שכן הרצון של כל תאום הוא לזכות במקסימום האהדה מההורים, אך שניהם צריכים להרגיש רגועים ובטוחים שאתם אוהבים אותם כבני אדם ולא על פי "כמות" ההישגים שהם מייצרים. תנו להם ביטחון שאתם מקבלים ואוהבים אותם כמות שהם ללא שקילת מיומנויות או הישגים. חזקו את הדרך בה הם פועלים ולא רק את התוצאה.

 

 

2. האם הקשר התלותי בין התאומות שלנו יימשך לכל החיים?

היכן החסרונות והיכן זה מפריע? אי אפשר לדעת מה יקרה בעתיד (לגבי שום דבר) אבל בכל מקרה רצוי לאפשר ולתמוך בכל אחד מהתאומים שיפתח אישיות נבדלת ועצמאית וזאת על ידי עידוד לעשייה שונה, לבחירת אפיקי התעניינות שונים, לבילויים אינדיבידואלים עם ההורים, על ידי הפרדה במוסדות חינוך ובבחירת חברים וכל מה שיכול לתת לכל ילד הזדמנות להכיר את עצמו ולפתח סגנון אישי.

 

 

3. מה עושים כשיש פער לימודי או חברתי בין התאומים, כשאחד יותר "חכם", או אחד יותר טוב בתחום מסוים מהשני?

החוכמה היא לקבל דברים ולא להילחם בהם. זה מאוד הגיוני שתהיה שונות בין השניים. המיקוד צריך להיות במאמצים שכל אחד משקיע ופחות בתוצאה. אם מייחסים ערך גבוה לציונים גבוהים אז בוודאי שזה שמשיג פחות ייחשב גם פחות חכם. עם זאת, רצוי מאוד שלא לייחס כל כך הרבה משקל לציוני ביה"ס ולשפוט את ערכו של הילד על פיהם. מה שחשוב הוא שהילד יוכל לפתח ביטחון וערך עצמי בריאים, ולכן חשוב שתעודדו אותו ללמוד אבל הכי חשוב שיידע שאתם אוהבים אותו כאדם ולא כתלמיד. בעיניכם הוא תמיד יישאר הילד שלכם – את הציונים תשאירו למורים. כשיש ערך עצמי בריא/גבוה, ניתן להצליח יותר במיומנויות לימודיות. ערך עצמי גבוה נותן גם ביטחון חברתי – מרכיבים אלו הולכים יד ביד.

 

 

גם לכם יש שאלה? אתם מוזמנים לפנות אלינו לכתובת המייל: כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת ואנו נפנה את השאלות הנבחרות למומחית התאומים שלנו. את התשובות נפרסם באתר האינטרנט.

 

 


סקר תאומים!

איך התאומים שלכם לבושים? (ראו מאמר בעמוד המאמרים)