הצרכים של תאומים ושלישיות בכניסה לבית הספר


כשילד נכנס לבית ספר לראשונה זה אף פעם לא קל. כשמדובר בתאומים או בשלישה הדבר מסובך עוד יותר... בעשורים האחרונים ישנה עלייה משמעותית במספר הלידות מרובות הילדים. הילדים מגיעים לאותה שכבת גיל, לרוב לאותו מוסד חינוכי ולעיתים אף לאותה כיתה. בהיותם חלק מזוג תאומים או משלישיה, ישנן השפעות ייחודיות - פיזית, התפתחותית, אינטלקטואלית ועוד  שעל ההורים ועל המורים להתחשב בהם על מנת שכל ילד ישתלב בצורה המיטבית בבית הספר.

נראה כי לילדי לידה מרובה (תאומים, שלישיות וכדומה) ישנם פעמים רבות יתרונות ביחס לילדים שנולדו יחידאים: נרקמת בינהם מערכת יחסים מיוחדת הכוללת לפעמים קרבה גדולה, הבנה הדדית או דווקא תחרותיות אשר יכולה לשפר את הישגיהם. פעמים רבות הם מפתחים בשלב מוקדם יותר הבנה על חלוקה וקשב של מבוגרים, כיוון שהם רגילים לחלוק בתשומת הלב, ויודעים מתי מקשיבים להם.

אבל כמו בכל דבר, היתרונות שבאח/ים באותו הגיל יכולים להפוך לפעמים דווקא לחסרונות, וילדי לידה מרובה עומדים בפני קשיים שאין לילדים יחידאים. למשל: סוף סוף הגיעו הילדים לגיל חינוך חובה, והגיע הזמן להכניסם לבית ספר. או אולי בעצם לא?

רוב התאומים והשלישיות נולדים מוקדם ומשקלם נמוך. לכך יכולות להיות השפעות כאשר הם מתחילים ללמוד, שכן רשמית הם בגיל בו חלה עליהם חובת כניסה ללימודים, אך מבחינות אחרות יש להם עוד תהליכים התפתחותיים להשלים. לדוגמה, תאומים אשר יצאו לעולם בגיל 7 חודשים יחשבו מיום זה כגיל 0, ומרגע זה יכנסו לשנתון של הילדים שנולדו בזמן הרגיל, אף כי למעשה חסרים להם חודשיים. על כן חשוב לשים לב למידת התפתחותם של הילדים, ובמקרה הצורך לעכב את כניסתם לבית הספר.

לילדי לידה מרובה ישנו קושי ייחודי נוסף: הם גם חלק מזוג תאומים או שלישיה, וגם בעלי עצמי ייחודי. הצורך לתמרן בין שתי מסגרות אלו קשה במיוחד לאור ההשוואות התכופות שהסביבה נוטה לעשות דרך שאלות כמו "מי טוב יותר?", או אפילו "מי נולד ראשון?". השוואות אלו יכולות לגרום לירידה בדימוי העצמי ולהגביר את התחרותיות בין האחים. מסיבה זו חשוב שגם ההורים וגם המורים ידווחו וידונו על כל ילד בנפרד, אפילו אם הילדים באותה כיתה, וימנעו מהשוואות שליליות ביחס לאחים האחרים (כמו: "הוא פחות חכם מאחיו...").

חשוב לזכור שכל מקרה שונה, וכי לילדי לידה מרובה יש מערכות יחסים מגוונות הנעות מעצמאות מוחלטת ועד לתלות טוטאלית. יש להביא זאת בחשבון כאשר קובעים אם הילדים יהיו באותה כיתה או בנפרד. בכלל, האם כדאי להפריד בין תאומים בבית הספר? לשאלה זו עדיין אין תשובה מספקת. אף כי מחקרים בנושא נעשו באוסטרליה, בבריטניה ובהולנד, לא ברור אם יש לייחס את הממצאים להפרדה בבית הספר או להפרדה שנעשתה על ידי ההורים קודם לכן. (ראו מאמר בנושא באתרנו www.teomim.com) בכל מקרה, כאשר קובעים אם הילדים יופרדו או לא, חשוב כי ההורים והמורים להיפגש ולדון בין היתר על כמה קרובים התאומים, כיוון שחווית ההפרדה יכולה להיות טראומטית עבורם. חשוב גם להתנער מסטריאוטיפים קיימים לגבי מידת הקרבה בין הילדים (כיוון שזו כאמור, אינה גורפת), ולבדוק את הצרכים והיכולות של כל זוג בנפרד ושל כל ילד בנפרד.

 

סיכמה: מתילדה דיאס, מחקר התאומים הישראלי

המקור:

Hay, D. A., & Preedy, P. (2006). Meeting the educational needs of multiple birth children. Early Human Development, 82, 397-403. 

מאמרים בנושא